تماس با ما

31804 - 051

ساعات مراجعه

شنبه تا پنج شنبه - صبح و عصر

تعیین وقت

با لبخند دلخواهتان یک کلیک فاصله دارید!

تماس با ما

31804 - 051

ساعات مراجعه

شنبه تا پنج شنبه - صبح و عصر

تعیین وقت

با لبخند دلخواهتان یک کلیک فاصله دارید!

توصیه های بهداشتی دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

هرفردی درطول زندگی خود دو سری دندان دارد ،دندانهای شیری و دائمی ،دندانهای شیری از۶ ماهگی تا ۳سالگی دردهان رویش میکنند از سن ۶ تا ۱۲ سالگی به مرور این دندانها می افتند و بجای آنها دندانهای دائمی رویش میابند و در صورت مراقبت صحیح تا پایان عمر در دهان باقی میمانند.

 وظایف مهم دندانها

۱-نقش اساسی در جویدن و تغذیه

۲-حفظ زیبایی چهره و لبخند ،تلفظ صحیح کلمات و کمک به سلامت روحی و روانی

عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم استفاده از مسواک و نخ مناسب که این امر منجر به تشکیل لایه میکروبی روی دندان ها میشود.در فاصله زمانی ۲ الی ۵ دقیقه بعد از خوردن غذا ،اسیدهای مخرب ناشی از فعالیت میکروبهای موجود در لایه میکروبی ، تولید میشود و به مدت ۲۰دقیقه الی یک ساعت در دهان باقی میماند اسید تولید شده مینای دندان را تخریب میکند و منجر به شروع پوسیدگی میشود.

مصرف نامناسب و زیاد مواد قندی و استفاده ازمواد قندی چسبنده ماند شکلاتها  ،تافی ها آدامسها و…به دلیل اینکه مدت زمان بیشتری در دهان میمانند میتوانند باعث بروز پوسیدگی دندان شوند .عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به بروز پوسیدگی و خرابی در دندانها شده وباعث از دست دادن دندانها میشود. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان رعایت نکات بهداشتی زیر ضروری است.

۱-بعد از هروعده غذایی ، با نخ دندان فضاهای بین دندانی را تمیز نمایید.

۲-حداقل روزی یکبار، قبل از خواب مسواک بزنید.

۳-درصورت استفاده ازمواد قندی سعی کنید این مواد را همراه با وعده های اصلی غذایی مصرف کنید.

۴-مصرف شیر و لبنیات و مواد غذایی حاوی فلوراید مانند ماهی.

۵-استفاده از میوه و سبزیجات تازه در بین وعده های غذایی مانند هویج ، کاهو و سیب.

۶-استفاده از دهان شویه سدیم فلوراید یا ژل یا خمیر دندان حاوی فلوراید.

۷-اگر در دهان خود زخم ،قرمزی خونریزی از لثه ، یا تحلیل شدن و یا دور شدن لثه از دندان ، یا زخم عفونی و زخم ناشی از دندان مصنوعی ملاحظه کرده اید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

۸- دهان و دندان خود را تمیز نگه دارید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.

۹-کشیدن سیگار باعث نشستن جرم در طوق دندان ها و ایجاد عفونت لثه میکند لذا باید تعداد دفعات مسواک زدن را بیشتر نمایید.

۱۰-در صورتی که فرصت مسواک زدن بلافاصله پس از صرف غذا ندارید حتما دهان خود را با آب بشورید ،این کار باعث رقیق شدن اسیدهای تشکیل شده در دهان میشود.

نکاتی درباره جرم دندان

-یکسری از تغییر رنگها بر روی دندان وجود دارد که در واقع جرم دندان نیستند بلکه پوسیدگی هائی هستند که معمولا بصورت سیاه رنگ بر روی دندان مشاهده میشود و در حالت های پیشرفته به صورت حفره در می آیند و در نهایت با پیشرفت پوسیدگی دندان درد شروع می شود.

-یک راه تشخیص قطعی این تغییر رنگها این است که در پوسیدگی ها بر روی دندان حفره ایجاد میشود برخلاف جرم که معمولا بر روی دندان می نشیند و حجم اضافی را اشغال میکند.

مشکلات ناشی از جرم دندان

-درواقع جرمها رسوباتی هستند که بر روی دندان می نشیند که این جرم ها بخوبی با جرم گیری پاک می شود و همین جرم ها هستند که لثه را تخریب کرده و در نهایت باعث شل شدن دندانها میشود بدون اینکه خود دندان مشکلی داشته باشد.که دراین موارد جهت جرم گیری باید به دندان پزشک مراجعه کرد.

نکته: به زنانی که قصد بارداری دارند توصیه میشود قبل از بارداری به دندان پزشک مراجعه نمایند تا در صورت داشتن مشکل دندانی برطرف شود تا در دوران بارداری مشکلی نداشته باشند.

 ۱-جرمها رسوباتی هستند که بر روی دندان مینشیند که این جرم ها بخوبی با جرم گیری پاک می شود.

۲-خدمات دندان پزشکی بر سقط جنین تاثیر نداشته و روی جنین هم تاثیر ندارد.

۳-عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در بسیاری از کودکان باعث پوسیدگی شدید و زئدرس دندانها می شود و این موضوع منجر به سوء تغذیه کودک می شود.۱

۴-علائم پوسیدگی دندان عبارتند از:وجود لکه های سیاه یا قهوه ای ، احساس درد در ناحیه دندان ،حساسیت دندانها نسبت به سرما و گرما و شیرینی جات.

۵-دندانها نقش مهمی در جویدن ، حفظ زیبایی چهره و سلامت روحی و روانی دارند.

۶-عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان ها عبارتند از :عدم استفاده از مسواک و نخ دندان و دهان شویه ،مصرف زیاد مواد قندی ، عدم مصرف شیر و لبنیات و مواد حاوی فلوراید،عدم استفاده از سبزیجات تازه و استعمال دخانیات.

باورهای غلط در بهداشت دهان و دندان

– بعضی از خانم های بارداربراین باورند که در صورت کشیدن دندان دچارسقط جنین میشوند.به طوری که بعضی از زنان که به صورت ناخواسته حامله می شوند بزرگترها به آنها توصیه میکنند برای سقط جنین چند دندان خود را بکشند برخی هم فکر می کنند کشیدن دندان و یا خدمات دندانپزشکی برای جنین مضر میباشد.

-حقیقت:این افکار اشتباه بوده خدمات دندان پزشکی برسقط جنین تاثیر نداشته و روی جنین هم تاثیر ندارد .فقط درصورت ضرورت به گرفتن رادیوگرافی حتما با پیش بند سربی انجام پذیرد.

آیا دندانهای شیری نیاز به مراقبت دارند؟

-متاسفانه موضوع بسیار مهمی که معمولا والدین و کودکان به آن توجه نمی کنند و به عبارت دیگر غفلت میکنند،رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان است.واقعیت تلخ این است که برخی از مردم معتقدند که دندان های شیری به دلیل اینکه موقتی هستند نیازمند مراقبت و مسواک زدن نیستند و در صورتی که خراب شوند و به اصطلاح دچار پوسیدگی شوند ،نباید هزینه ای صرف ترمیم آنها شود!

-متاسفانه به خاطر همین باورغلط بسیاری از کودکان دچار پوسیدگی شدید و زود رس دندانها می شوند و این موضوع منجر به سوء تغذیه کودک میگردد.چرا ؟؟؟

اثرات نامطلوب پوسیدگی دندان برکودکان

-براساس مطالعات علمی ،تقریبا ۳۲ عمل هضم در حفره دهان صورت می گیرد بنابراین کودکی که دارای یک سری دندانهای پوسیده است ، یا از دندان درد به خود می پیچد یا قادر به جویدن مناسب غذا نمی باشد این موضوع برای کودکی که در سریعترین دوران رشد جسمی خود قرار دارد بسیار خطرناک است و بررشد جسمانی کودک اثر نامطلوب و سوء میگذارد.

شناخت علائم پوسیدگی دندان ها

با توجه به علائمی میتوانیم به وجود پوسیدگی دندانها پی ببریم :

۱-وجود لکه های سیاه یا قهوه ای پررنگ روی دندان ها

۲-احساس درد در موقع خوردن غذا

۳-احساس درد خود به خودی در ناحیه دندانها د رپوسیدگی پیشرفته و یا احساس دندان درد د رموقع جویدن و خوردن غذا

۴حساسیت دندانها نسبت به سرما و گرما ومواد غذایی بخصوص شیرینی جات

2021